Funkcia vlasov a význam ich vypadávania

Funkcia vlasovĽudská koža produkuje vlasy či ochlpenie po celom svojom povrchu s výnimkou pier, dlaní a chodidiel. Rast ochlpenia je na mnohých miestach tela obmedzený len na jemné takmer neviditeľné chĺpky. Smerom z pokožky vlasy predstavujú tenké ohybné trubičky úplne zrohovatených epitelových buniek. Vlasy sú rôznej farby, dĺžky, priemeru, či prierezu. Smerom do vnútra pokožky sú vlasy súčasťou živých vlasových folikulov. Vlasové folikuly sú valcovité epitelové štruktúry prerastajúce do zamše a podkožného tuku, ktoré sa smerom nadol rozširujú do vlasovej cibuľky obklopujúcej mezenchýmovú dermálnu papilu.

Hlavnou funciou ľudských vlasov a ochlpenia je ochrana a komunikácia. Ochlpenie prakticky stratilo svoju tepelnoizolačnú a maskovaciu funkciu, aj keď sezónne vypadávanie vlasov a vztýčenie chlpov vplyvom chladu (husia koža) nám stále pripomínajú našu evolučnú minulosť.

Vlasy zabraňujú poškodeniu hlavy a krku vplyvom slnečného žiarenia, chladu alebo fyzického poškodenia. Vlasy sú tiež dôležité pri spoločenskej komunikácii. Husté kvalitné vlasy signalizujú zdravie, kým riedke tenké vlasy indikujú podvýživu alebo chorobu. Ochlpenie je zasa súčasťou sexuálnej komunikácie. Ochlpenie ohambia a podpazušia u mužov aj žien signalizuje pohlavnú zrelosť. Pohlavne dospelí muži preukazujú mužnosť ochlpením brady, hrude a podbruška.

Táto dôležitá komunikačná úloha vlasov a ochlpenia vysvetľuje vážne psychologické dôsledky a dopad na kvalitu života pri poruchách rastu vlasov a ochlpenia akými sú hirzutizmus (nadmerný rast ochlpenia mužského typu u žien) a vypadávanie vlasov (napríklad v dôsledku autoimunitného ochorenia alopecia areata, ktoré sa vyskytuje u oboch pohlaví). Všeobecné vypadávanie vlasov, androgénová alopécia alebo mužské vzorové vypadávanie vlasov majú tiež negatívny dopad na psychiku človeka, a to aj u mužov, ktorí nikdy nevyhľadali lekársku pomoc.

Vysoký výskyt plešatenia u belošských mužov a u iných primátov naznačuje, že ide skôr o prírodný úkaz, konkrétne o druhotnú pohlavnú charakteristiku, než o nejakú poruchu.

V minulosti mohla výrazná plešatosť identifikovať staršieho mužského vodcu. Plešina mohla poskytnúť výhody pri súbojoch, kedy by dočervena opálená bezvlasá pokožka hlavy vyzerala agresívne alebo poskytovala menej možností pre súpera za vlasy ťahať. Ak niektorá z uvedených hypotéz zapríčinila evolučný tlak pre vyvinutie vypadávania vlasov, nižší výskyt plešatenia v africkej populácii naznačuje, že možné výhody získané stratou vlasov v dospelosti boli potlačené dôležitou funkciou vlasov pri ochrane pokožky hlavy pred horúcim tropickým slnkom.

Nech už je evolučný pôvod vypadávania vlasov akýkoľvek, byť plešatý a vyzerať staršie nie je v dnešnej modernej na mladistvosť zameranej spoločnosti prospešné.

Moje Vlasy .sk