Vitamíny na vypadávanie vlasov

Vitamíny na vypadávanie vlasovV ľudskom tele každú sekundu prebiehajú tisíce chemických reakcií, ktoré zabezpečujú jeho správne fungovanie od dýchania, pohybu, trávenia, cez tvorbu hormónov a protilátok až po produkciu vlasov a nechtov. Pre zabezpečenie svojho zdravého fungovania a rastu potrebuje telo prijať dostatočné množstvo živín, vitamínov, minerálnych látok a stopových prvkov.

Pri nedostatku niektorej látky sa ľudský organizmus správa hospodárne a nedostatkovú látku využíva na zabezpečenie len tých najzákladnejších fyziologických procesov. Produkciu vlasov a nechtov organizmus vníma ako “nadštandard” a preto sa nedostatok určitej látky či vitamínu pomerne často prejavuje aj nadmerným vypadávaním vlasov.

Kým vek, genetika a hormóny v značnej miere ovplyvňujú rast a vypadávanie vlasov, optimálna životospráva je hlavným predpokladom ľudského zdravia a produkcie zdravých a silných vlasov. Niektoré vitamíny majú antioxidačné účinky, iné napomáhajú telu udržiavať vyrovnané hormonálne hladiny.

Vždy je lepšie prijať vitamíny v ich prirodzenej podobe (čerstvé ovocie, zelenina, oleje, orechy), nakoľko okrem samotného vitamínu či minerálu sa v prirodzenom zdroji nachádza množstvo pomocných látok, ktoré zvyšujú biologickú využiteľnosť a vstrebateľnosť.

Proti vypadávaniu vlasov je dôležité denne prijímať nasledujúce vitamíny:


1. Vitamín A (retinol)

Všetky bunky, ako aj bunky vlasových folikulov, potrebujú pre svoj rast vitamín A. Vitamín A tiež umožňuje mazovým žľazám produkciu mazu (sébum). Vlasový maz zvlhčuje pokožku hlavy a pomáha udržiavať vlasy zdravé. Nedostatočná produkcia vlasového mazu spôsobuje suchosť a lámavosť vlasov, tvorbu lupín a hrubnutie kože. Na jednej strane je dôležité prijímať dostatok vitamínu A, na strane druhej si treba dať pozor na predávkovanie vitamínom A. Pokiaľ však vitamín A prijímate systematicky z prírodných zdrojov, predávkovania sa báť nemusíte.

 • Rastlinné zdroje vitamínu A: mrkva, sladké zemiaky, tekvica, špenát, kel, obsahujú vitamín A vo forme provitamínu A (betakarotén), ktorý si telo podľa potreby premení na vitamín A.
 • Živočíšne zdroje vitamínu A: mlieko, vajcia, jogurt, olej z treščej pečene.


2. Vitamíny skupiny B (B-komplex)

V bunkovom metabolizme má svoju nezastupiteľnú funkciu skupina ôsmich B-vitamínov, ktoré sú tiež označované ako “B-komplex”.

 • Vitamín B3 (niacín) pomáha udržiavať zdravý kardiovaskulárny systém a vyrovnáva hladinu cholesterolu.
 • Vitamín B6 (pyridoxín) sa podieľa na metabolizme vlasových bielkovín keratínu a melanínu vo vlasových folikuloch.
 • Vitamín B7 (biotín) napomáha tvorbe mastných kyselín a jeho nedostatok je spájaný s nadmerným vypadávaním vlasov.
 • Vitamín B9 (kyselina listová) umožňuje rast tkanív a fungovanie buniek a je nevyhnutný pre syntézu, opravu a používanie DNA. V tele sa nachádza vo forme folátu.
 • Vitamín B12 (kobalamín) sa podieľa na produkcii červených krviniek a zabezpečuje tak prekrvenie organizmu a jeho tkanív.
 • Rastlinné zdroje vitamínov B (okrem B12): strukoviny, obilniny, šalátová zelenina, banány.
 • Živočíšne zdroje vitamínov B: ryby, hydina, vajcia, mlieko.


3. Vitamín C (kyselina askorbová)

Azda najznámejší spomedzi vitamínov – vitamín C – má silné antioxidačné účinky a pomáha chrániť bunky pred oxidatívnym stresom voľných radikálov. Poruchy spôsobené voľnými radikálmi môžu zastaviť rast vlasov a znížiť kvalitu vlasov. Vitamín C sa podieľa na oprave tkanív, na enzymatickej prudukcii niektorých neurotransmiterov, je nevyhnutný pri produkcii kolagénu potrebného pre tvorbu štruktúry vlasov, ďalej je potrebný pre fungovanie niekoľkých enzýmov a pre správne fungovanie imunitného systému.

 • Najviac vitamínu C obsahujú rastlinné zdroje: šípky, citrusové ovocie, paprika, jahody, brokolica, ružičkový kel.


4. Vitamíny skupiny D

Skupinu vitamínov D tvoria štyri vitamíny, ktoré zvyšujú absorpciu vápnika, magnézia a fosfátov v čreve a zabezpečujú zdravý rast kostí. Pre ľudí je najdôležitejší vitamín D2 (ergokalciferol) a vitamín D3 (cholekalciferol). Nedostatok vitamínu D sa prejavuje vypadávaním vlasov a rachitídou (krivicou). Nízke hladiny vitamínu D boli zaznamenané u ľudí s autoimunitnými ochoreniami (napr. alopecia areata).

 • Živočíšne zdroje vitamínu D: tučné ryby, treščia pečeň a niektoré huby.
 • Hlavným prirodzeným zdrojom vitamínu D je syntéza vitamínu D3 v koži chemickou reakciou (premenou cholesterolu), ktorá je závislá na slnečnom žiarení (konkrétne na UVB žiarení). Pre tvorbu vitamínu D je tiež nevyhnutný dostatok esenciálnych mastných kyselín.


5. Vitamín E (tokoferol)

Podobne ako vitamín C aj vitamín E je antioxidant, ktorý ochraňuje bunky pred oxidatívnym stresom voľných radikálov. Podporuje fungovanie imunitného systému a udržiava pokožku zdravú a hydratovanú. Vitamín E stabilizuje bunkové membrány vo vlasových folikuloch, čím prispieva k ich správnemu rastu. Rozšírením krvných ciest zabezpečuje dostatočné prekrvenie tkanív pokožky hlavy. Nedostatok vitamínu E sa môže prejaviť nadmerným vypadávaním vlasov.

 • Najviac vitamínu E obsahujú rastlinné zdroje: slnečnicové semienka, mandle, špenát, listová zelenina, rastlinné oleje. Malé množstvá vitamínu E obsahuje maslo, vaječný žĺtok a pečeň.

Tags: ,

2 Responses to “Vitamíny na vypadávanie vlasov”

 1. Peter píše:

  Užívam multivitamín, ktorý som si kúpil v lekárni. Stačí to?

 2. admin píše:

  -> Peter. Užiť tabletku je síce jednoduchšie ako si ošúpať pomaranč, ale pre naše telo je vždy prospešnejšie, keď vitamíny prijmeme v prirodzenej podobe. Vitamíny, minerály, či živiny v prírodnej forme pomáhajú nielen proti vypadávaniu vlasov, ale zabezpečujú celkové zdravie organizmu.