Ako vypadávanie vlasov ovplyvňuje psychiku človeka

Vplyv psychiky na vypadávanie vlasov

Vypadávanie vlasov (alopécia) ako dermatologický jav má významný dopad na ľudskú psychiku. Je neodškriepiteľným faktom, že v dnešnom svete sú zdravé vlasy vnímané ako zdroj sily, dobrého vzhľadu, šarmu a krásy. Zdravé vlasy sú dôležitým doplnkom fyzického zdravia a krásy. Preto strata vlasov vyvoláva značné psychologické problémy bez ohľadu na sprievodnú patofyziológiu.

Alopécia sa môže objaviť u žien aj u mužov každej vekovej kategórie a vo významnej miere ovplyvňuje náš spoločenský život a naše psychické zdravie. Aj keď vypadávanie vlasov nespôsobuje nijaký fyziologický zdravotný problém, je na pohľad dôležitou súčasťou vonkajšieho výzoru žien aj mužov. Strata alebo narušenie nášho výzoru môže spôsobiť závažné psychologické či psychiatrické problémy akými sú depresia, úzkosť, hnev, vyčerpanosť, nízke sebavedomie, pocit hanby, nespokojnosť s vlastným výzorom, strata sebaúcty, zníženie sexuálnej aktivity, zníženie výkonnosti v práci alebo v škole, vyhýbanie sa spoločenským aktivitám a dokonca aj myšlienky na samopoškodzovanie. Nedávne štúdie poukázali na to, že hladiny stresu u ľudí, ktorým vypadávajú vlasy sú na podobnej úrovni ako u ľudí s ťažkými, chronickými a život ohrozujúcimi ochoreniami.

Či si to pripúšťame alebo nie, vypadávanie vlasov sa podpisuje na psychickom stave každého z nás. Týka sa to aj slávnych, mocných a bohatých ľudí, ktorí majú kontakty a prostriedky na to, aby si zabezpečili tú najlepšiu zdravotnú starostlivosť a prístup k najnovším technológiám a farmaceutickým prípravkom.

Strata vlasov trápi aj 45-teho amerického prezidenta Donalda Trumpa. Ako obchodný a realitný magnát a televízna osobnosť si vždy potrpel na perfektný zovňajšok. Keď mu začali vypadávať vlasy, rednúce miesta si prekrýval vlasmi nastajlovanými do špecifického účesu. O strate vlasov Trump neskôr povedal: “Najhoršie čo môže chlap urobiť je oplešatieť”.

Niekdajšia tenisová svetová jednotka Andre Agassi bol známy svojim extravagantným účesom. Kvôli pokročilému vypadávaniu vlasov nosil dokonca parochňu, ale neskôr sa rozhodol hlavu si dohladka oholiť. Určite by radšej účinkoval v reklame na šampón Head&Shoulders ako v reklame na žiletky Wilkinson, v ktorej si holí hlavu ako dôkaz oholenia úplne dohladka. O svojom vypadávaní vlasov sa Agassi vyjadril: “S vypadávaním vlasov je to ako by ste po kúskoch strácali svoju identitu”.

Hollywoodski herci ako Jason Statham, Dwayne Johnson či Bruce Willis sa rozhodli pre radikálne riešenie a to zostrih úplne nakrátko. Našťastie drsný výzor sa celkom hodí k imidžu akčných hrdinov a tak sa títo páni na nedostatok pracovných ponúk sťažovať nemôžu. Známy je citát Bruca Willisa: “Vypadávanie vlasov je spôsob akým mi Boh hovorí, že som človekom”.

Investor a vývojár elektrických áut (Tesla) a vesmírnych rakiet (SpaceX) Elon Musk svoj problém s vlasmi vyriešil transplantáciou vlasov. Musk na margo svojho vypadávania vlasov povedal: “Tam kadiaľ sa veľa chodí, tráva nerastie”, čím svojim neprajníkom lišiacky naznačil, že vlasy vypadávajú múdrym ľuďom, ktorí aktívne používajú svoj mozog.

Špičkový anglický futbalista Wayne Rooney, známy najmä ako útočník Manchestru United, začal strácať vlasy ako 25-ročný a svoj problém tiež riešil transplantáciou vlasov. Absolvovanie zákroku transplantácie vlasov Rooney oznámil svojim fanúšikom na sociálnej sieti a niekoľko fotiek zo zákroku dokonca zverejnil na internete.

Ako vidieť na úspešných a známych ľuďoch, každý sa k problému s vlasmi stavia inak a rieši si ho po svojom. Niekto vypadávanie vlasov jednoducho nerieši, čo ale neznamená, že ho to vnútorne netrápi. Iný si zasa hlavu vyholí, no nemusí byť práve nadšený zo svojho nového drsného výzoru, keďže nie každému takýto zostrih pristane. Ďalší zvolí radšej transplantáciu vlasov, aby mal pokoj na dlhšie obdobie. A zasa iný sa snaží prekryť si problematické miesta vlasmi v novom účese, prípadne použitím profesionálnych zahusťovačov vlasov, ktoré sú na maskovanie riedkych vlasov najefektívnejšie.

Mnohí ľudia sa rozhodnú o svoje vlasy bojovať pomocou dostupných liečebných prostriedkov. Pri hľadaní účinného riešenia svojho problému s vlasmi sa ľudia diferencujú na dve skupiny. Prvú skupinu tvoria ľudia, ktorí sa do liečby pustia zbrklo, bezhlavo kupujú a skúšajú všetky prípravky proti vypadávaniu vlasov, na ktoré natrafia na internete alebo o ktorých sa dopočujú z rádia či z televízie. Často sa potom stávajú obeťou šikovných marketingových kampaní, ktoré by základným naštudovaním si problematiky vypadávania vlasov a triezvym zhodnotením určite ľahko odhalili.

Druhú skupinu tvoria ľudia, ktorí si najskôr vyhľadajú odborné informácie z dôveryhodných zdrojov, kde sa dozvedia ako vlasy rastú, kedy a prečo vlasy vypadávajú, aké ochorenia vplývajú na rast vlasov, aké sú klinicky overené možnosti zastavenia vypadávania vlasov a aká je šanca na rast nových vlasov. Na základe týchto informácií si vedia nastaviť vhodnú liečbu, dokážu vyhodnotiť potenciálnu (ne)účinnosť toho-ktorého prípravku a využiť synergický potenciál užívaných prípravkov tak, aby dosiahli čo najlepší celkový výsledok liečby. Systematickosť, pravidelnosť, vytrvalosť a trpezlivosť sa pri liečbe vypadávania vlasov mnohonásobne vyplácajú a preto ľudia z druhej skupiny dosahujú omnoho lepšie výsledky.

Na psychiku vplýva pozitívne, keď človek vie čo spôsobuje jeho problém a ako môže tento problém riešiť. Pri liečbe vypadávania vlasov nie je nič krajšie ako pocit radosti a zadosťučinenia, keď niekoľkotýždňová snaha prinesie prvé výsledky. Vtedy to celé začne dávať zmysel a človek je hneď veselší, sebaistejší a vnútorne hrdý na svoj dosiahnutý úspech.

Moje Vlasy .sk