Jeseň je obdobím sezónnych zmien. Stromy sfarbujú svoje listy a potom ich postupne jeden po druhom púšťajú na zem, aby sa tak pripravili na zimné obdobie. Cicavce prechádzajú procesom zámeny tenkej letnej srsti za hrubý zimný kožuch. Mnoho ľudí si neuvedomuje, že aj ľudia sú cicavce a tento proces každý rok prebieha aj u nás formou premeny ovlasenia a ochlpenia, samozrejme v omnoho jemnejšom merítku.
Začiatkom októbra po dobu 4 až 6 týždňov pokožka hlavy začína uvoľňovať vlasy rýchlejším tempom ako zvyčajne, čo vyvoláva dojem nastupujúceho nadmerného vypadávania vlasov a následného plešatenia. Ide však o každoročný sezónny jav.
Za normálnych okolností sa v pokožke hlavy nachádza 90% vlasových folikulov v aktívnej rastovej fáze (anagén). Zvyšných 10% vlasových folikulov je v oddychovej fáze (telogén) a vlasy z pokožky uvoľňujú. Telogénová rastová fáza vlasov môže trvať 2 až 4 mesiace, niekedy až 6 mesiacov. V dôsledku striedania sa rastovej anagénovej fázy a telogénovej oddychovej fázy môže priemernému človeku vypadnúť 50 až 150 vlasov za deň. Pomer folikulov v rastovej a oddychovej fáze (štandardne 90:10) sa mení vplyvom prostredia a v závislosti od hormonálnych faktorov.
Štúdia rastového cyklu vlasov
Vo švédskej štúdii publikovanej v Journal of Dermatology v roku 2010, vedci sledovali zmeny rastového cycklu vlasov u 800 žien počas obdobia 6-tich rokov. Veci zistili, že vysoké percento vlasových folikulov prešlo do telogénovej oddychovej fázy v mesiaci júl. Sledovanej vzorke žien tieto vlasy vypadali až o 100 dní neskôr, v období mesiacov október a november. Následne vypadané vlasy dorástli a folikuly nastúpili normálny rastový cyklus vlasov. Niektorí vedci sa domnievajú, že tento sezónny trend vypadávania vlasov vznikol snahou organizmu chrániť hlavu pred škodlivým slnečným UV žiarením. Aj keď vlasy už nerastú, na hlave plnia ochrannú funkciu a vlasové folikuly tieto vlasy uvoľnia neskôr, počas bezpečnejších, oblačnejších jesenných dní. Vtedy slnečné žiarenie nie je ani zďaleka také intenzívne ako počas leta. Iní sa domnievajú, že tento rastový cyklus je evolučné dedičstvo po našich predkoch. Nech je dôvod akýkoľvek, faktom zostáva, že každý rok ľuďom začnú na jeseň vypadávať vlasy a mnohí sa obávajú, že toto vypadávanie vlasov je trvalé.
Čo robiť pri jesennom vypadávaní vlasov
Ak máte pocit, že Vám vlasy v tomto období začali viacej vypadávať, neprepadajte panike. K problému pristupujte s rozvahou a jasne stanoveným plánom, ktorý by mal obsahovať aktivity vedúce k redukcii stresu, dostatku spánku, konzumácii pestrejšej a čerstvejšej stravy, intenzívnej vlasovej hygiene a užívaniu vlasových vitamínov a rastových stimulantov (najmä vitamíny A, B, C, D, E a elementy železo, zinok, selén, saw palmetto extrakt). Pozornosť venujte aj pokožke hlavy, aby bola čistá, zdravá, hydratovaná a bez lupín. Používajte kvalitný vlasový šampón a kondicionér, pri fénovaní vlasov nepoužívajte príliš horúci vzduch, vlasy si pár týždňov nefarbite. Ak je Vaša strata vlasov sezónna, o pár dní alebo týždňov vlasy prestanú vypadávať a v najbližších týždňoch všetky opäť postupne dorastú.
Pokiaľ sa u Vás strata vlasov nezastaví ani po 6-tich týždňoch, je možné, že sa jedná o závažnejší problém ako je sezónne vypadávanie vlasov. Situáciu môže zhoršiť aj ochorenie COVID-19, prípadne jeho prekonanie, kedy je bežný výskyt nadmernej straty vlasov aj niekoľko týždňov po úplnom prekonaní ochorenia. Aj v takomto prípade platí, že treba zachovať rozvahu a pokúsiť sa určiť príčinu, respektíve spúšťač, nadmerného vypadávania vlasov. Po určení príčiny treba systematicky pracovať na jej odstránení a postupnej obnove rastu vlasov klinicky overenými prostriedkami.
Tags: jeseň, sezónne vypadávanie vlasov