Saw Palmetto extrakt 320mg

Rastlina Saw Palmetto (serenoa repens, serenoa plazivá) je malá kríkovitá palma s dlhými rozvetvenými listami a veľkými tmavočervenými plodmi. Rastlina pochádza z Ameriky, kde ju po stáročia používali indiáni a po roku 1990 jej účinky začala rozpoznávať aj moderná medicína.

Extrakt z plodov saw palmetto, bohatý na mastné kyseliny a fytosteroly, je najpoužívanejším prírodným produktom v Amerike a Európe pri liečbe benígnej hyperplázie prostaty a pri liečbe mužského a ženského vypadávania vlasov.

Rastlina a plody Saw Palmetto

.
Saw palmetto extrakt je účinný antiandrogén, ktorý blokuje izoenzým 5-alfa reduktázu a tiež androgénové receptory na membráne buniek vlasových folikulov.

Výskumom na americkej University of Florida a v ďalších výskumných centrách v Nemecku sa preukázalo, že saw palmetto extrakt má veľmi podobné účinky ako finasterid a výrazne znižuje hladinu DHT v tele u mužov aj u žien.

Vo veľkej medzinárodnej štúdii sa na vzorke 1098 mužov porovnávali účinky saw palmetto extraktu a finasteridu. Štúdia trvala 6 mesiacov počas ktorých podávali jednej skupine pacientov saw palmetto extrakt a druhej skupine finasterid, tak aby pacienti nevedeli, ktorá z látok im bola podaná. Obe látky mali veľmi podobný pozitívny účinok na zdravotný stav pacientov. Pacienti zaznamenali výrazné zmiernenie problémov s močením, ktoré boli spôsobené nadmernou produkciou DHT. Avšak, 9% pacientov, ktorým bol podávaný finasterid zaznamenalo aj zníženie sexuálnej aktivity a libida. Na druhej strane 6% pacientov, ktorým bol podávaný saw palmetto extrakt naopak zaznamenalo zvýšenie sexuálnej aktivity a posilnenie libida.

Pre dosiahnutie rovnakého efektu ako pri užívaní 1mg Finasteridu sa ako najúčinnejšia osvedčila denná dávka 320mg Saw Palmetto extraktu. Je veľmi dôležité, aby išlo o štandardizovaný extrakt s obsahom 85 až 95% mastných kyselín a 0,2 až 0,4% sterolov.

Mnohé prípravky proti vypadávaniu vlasov neobsahujú extrakt v dostatočnom množstve alebo obsahujú len prášok z plodov saw palmetto, ktorý na zníženie hladiny DHT v tele nestačí. Napríklad známy prípravok Folixil obsahuje len 120mg extraktu v 1 tablete.

Saw Palmetto extrakt upravuje fungovanie nášho endokrinného systému a pomáha nielen pri prostatických ťažkostiach a vypadávaní vlasov, ale aj pri menštruačných bolestiach a pri bolestiach a zápaloch vaječníkov. Extrakt má aj anabolické účinky a tiež pôsobí ako afrodiziakum.

Na rozdiel od finasteridu, nemá Saw Palmetto extrakt žiadne vedľajšie účinky. Pre jeho zdravotnú bezpečnosť lekári odporúčajú mužom aj ženám začať liečbu vypadávania vlasov práve so saw palmetto extraktom.

Doposiaľ nebola vykonaná rozsiahla štúdia vplyvu saw palmetto extraktu na nárast nových vlasov, pretože extrakt nie je možné patentovo chrániť. Preto je pochopiteľné, že žiadna farmaceutická spoločnosť nebude investovať svoje prostriedky do štúdie, z výsledkov ktorej by profitovali všetci výrobcovia liekov.

V praxi však boli u pacientov so začínajúcim vapadávaním vlasov zaznamenané veľmi pozitívne výsledky a to spomalenie až zastavenie vypadávania vlasov. Mnoho mužov a žien dokonca zaznamenalo nárast nových vlasov.

Pozorovanie tákýchto výsledkov liečby je aj bez nákladnej klinickej štúdie dôkazom, že saw palmetto extrakt je účinnou alternatívou finasteridu.

Saw Palmetto extrakt (85-95%) vo forme kapsúl (320mg), šampónu (85-95%) a dermálneho roztoku (2000mg) si môžete objednať aj u nás – kliknite SEM.

Moje Vlasy .sk