Minoxidil 5% (Rogaine)

Minoxidil je vazodilátor, ktorý v tele rozširuje zúžené krvné cesty. V tabletovej forme (liek Loniten) sa používa pri liečbe vysokého krvného tlaku. Ako dermálny roztok (liek Rogaine, v Európe Regaine) sa používa pri liečbe mužského a ženského vypadávania vlasov.

Minoxidil vyvinula v roku 1988 spoločnosť UpJohn Corporation pôvodne ako antihypertenzívny liek. Pri klinických testoch však vedci objavili, že pri aplikácii na pokožku hlavy má Minoxidil zaujímavé vedľajšie účinky na rast vlasov.

Molekula minoxidilu

Vedci z UpJohn Corporation previedli niekoľko klinických štúdií s dermálnym roztokom Minoxidilu v 2% a 5%-nej koncentrácii, aby presne zistili jeho efektívnosť pre zastavenie vypadávania vlasov a vyvolanie rastu nových vlasov.

Klinická štúdia na vzorke 393 mužov, ktorým vlasy vypadávali najmä na temene hlavy, dokázala jasnú prevahu 5%-ného Minoxidilu. Pacienti, ktorí počas 1 roka užívali 5%-ný Minoxidil zaznamenali o 45% vyšší nárast nových vlasov ako pacienti s 2%-ným Minoxidilom. Porovnával sa počet vlasov v ovlasenej kruhovej oblasti pokožky na temene hlavy s priemerom 1,0 cm. Až 54% pacientov zaznamenalo obnovu rastu vlasov v oblasti ošetrovanej 5%-ným Minoxidilom.

Podobné výsledky boli zaznamenané aj pri klinických testoch u žien, keď sa u pacientok po 1 roku liečby zvýšil priemerný počet vlasov v sledovanej oblasti o 112 vlasov.

Pri liečbe vypadávania vlasov sa používa Minoxidil rozpustený v propylén glykole. Propylén glykol zabezpečí aby sa Minoxidil pri aplikácii rovnomerne rozložil po celej ošetrovanej ploche a aby bol ľahko absorbovateľný cez pokožku.

Najčastejšie vedľajšie účinky Minoxidilu sú svrbenie a podráždenie pokožky alebo tvorba lupín. Niekedy sa môže vyskytnúť nežiadúci rast vlasov na pokožke, ktorá je v bezprostrednej blízkosti ošetrovanej oblasti alebo v miestach, kde sa liek niekoľkokrát náhodne dostane pri aplikácii.

Výsledky klinických štúdií spoločnosti UpJohn preukázali schopnosť minoxidilu zastaviť mužské a ženské vypadávanie vlasov a tiež vyvolať rast novýh vlasov, najmä na temene hlavy.

V rokoch 1991 a 2001 Americký Úrad pre Potraviny a Liečivá (Food and Drug Administration: FDA) Ministerstva Zdravia a Sociálnych Služieb USA (United States Department of Health and Human Services: HHS) schválil liek Rogaine (Minoxidil 2% a 5%) ako účinný pri liečbe mužského a ženského vypadávania vlasov.

Moje Vlasy .sk