Ako sa pripraviť na liečbu vypadávania vlasov

Pozerám sa v kúpeľni do zrkadla a niečo sa mi nezdá. Nemal som predtým nad čelom vlasy hustejšie? A nie sú teraz moje vlasy nejaké tenšie? Asi si to len nahováram, ale pri sprchovaní je vo výlevke oveľa viac vlasov ako pred časom a pri česaní mi tých vlasov akosi viac vypadáva. A tu hore mi pod silnejším svetlom normálne presvitá koža. Javí sa to len mne alebo si niečo všimli už aj moji priatelia? Musím si to teraz pozornejšie všímať. O dva mesiace zisťujem, že sa mi nič nezdalo a začali mi vypadávať vlasy – plešatiem.

Takéto nemilé zistenie som zažil ja a teraz zrejme zažívate niečo podobné aj Vy. Keď človeku začnú vypadávať vlasy je z toho smutný, trápi sa, snaží sa nepripustiť si to. V duchu som si neraz hovoril, že by som dal všetko na svete len aby som mal vlasy ako predtým. Veď v dnešnom modernom svete predsa musí existovať niečo proti vypadávaniu vlasov, aj keď sa hovorí, že proti tomu zatiaľ niet účinného lieku.

Dnes viem, že proti vypadávaniu vlasov účinné lieky existujú a dokonca sa dá rast vlasov obnoviť. Môžete dosiahnuť veľmi dobré výsledky liečby a spolu s vlasmi získať späť aj svoje sebavedomie.

Základom úspechu je aktívny systematický prístup k problému. Musí sa z Vás stať psychicky vyrovnaný informovaný pacient. Prvým krokom k zdravým vlasom je psychická vyrovnanosť, t.j. odbúranie vnútorného stresu spôsobeného vypadávaním vlasov. Vyrovnanie sa s vypadávaním vlasov môže trvať aj niekoľko týždňov, preto Vám napíšem zopár vecí, ktoré mi vtedy pomohli.
 

 1. Uvedomil som si, že sa s tým reálne dá niečo robiť. O liekoch a liečebných metódach proti vypadávaní vlasov som prečítal kvantum materiálov. Systematicky som si zvolil len tie najúčinnejšie a klinicky overené lieky a liečebné metódy. (Tak vlastne vznikla aj táto stránka.) Čiže vedel som, že keď budem chcieť a začnem s liečbou, tak vlasy mi prestanú vypadávať a možno mi opäť začnú rásť.
   
 2. Naučil som sa o tom rozprávať s priateľmi. Spočiatku to bolo veru ťažké, lebo téma vypadávania vlasov je v našej spoločnosti akosi tabu. Zistil som ale, že takmer každý sa o tom so mnou rád porozpráva, lebo to ľudí zaujíma – veď problémy s vlasmi má každý tretí človek.
    
 3. Povedal som si: „Zdravý som? Som. Mám kde bývať a čo jesť? Mám. Mám rodinu a priateľov, ktorý ma majú radi? Áno. Tak čo tu stále riešim? Som šťastný človek a nejaká plešina zo mňa predsa nespraví depresívneho chudáka.“

 
Vyrovnanie sa s vypadávaním vlasov mi, takisto ako Vám teraz, ponúklo 4 možnosti riešenia môjho problému s vlasmi a síce:
 

 1. Nebudem robiť nič. Veď aj tak som s tým už vyrovnaný a nebudem sa preto trápiť. Tento prístup síce fungoval, ale len do času, kým sa mi situácia na hlave citeľne nezhoršila. Neviem, čím to je ale človek sa dokáže vyrovnať len s aktuálnou situáciou na hlave. Každá zmena k horšiemu u mňa vyvolala rozladenie a bol som opäť na začiatku. Toto riešenie je len na vlastné riziko s tým, že viete aký spád u Vás vypadávanie vlasov časom naberie.
    
 2. Budem to maskovať. Maskovanie riedkych vlasov alebo plešiny zahusťovačom vlasov alebo parochňou vyvoláva okamžité rapídne zlepšenie situácie na hlave. Ja som skúšal len tie zahusťovače vlasov a je to super. Človek tomu uverí, až keď to vidí na vlastné oči. Ráno pred odchodom do práce som si vlasy zahustil a celý deň som v pohode fungoval. Opäť som bol spokojný vlasáč ako predtým. Rozčarovanie prišlo vždy až po umytí vlasov, kedy som si uvedomil, že vlasy mám stále redšie a redšie, ale nič s tým nerobím. Toto riešenie je vhodné, keď potrebujete rýchlo dosiahnuť efekt hustých vlasov.
   
 3. Začnem so synergickou liečbou. Princíp synergickej liečby vypadávania vlasov je jednoduchý – počas 6-9 mesiacov užívate kombináciu účinných liekov a prípravkov a ošetrujete sa laserovým stimulátorom. Týmto spôsobom maximalizujete účinky liečby, lebo okrem účinkov jednotlivých zložiek využívate aj ich synergický potenciál. Napriek všetkým overeným informáciám, ktoré som mal k dispozícii, som váhal, či sa do liečby pustiť -  veď predsa je to drahé a neviem, či to naozaj zaberie. Po 18 mesiacoch váhania som s liečbou začal. Počiatočné týždne som mal pocit, že mi vlasy vypadávajú ešte viac, ale v liečbe som pokračoval. Taký zlomový bol pre mňa 7-my mesiac liečby, kedy sa mi vypadávanie vlasov zastavilo. Teraz mi v sprche a pri česaní vypadne do 30 vlasov a vlasy na hlave sa mi už nestenšujú. V liečbe budem pokračovať a uvidím, čo prinesie – určite o tom na stránke alebo na fóre napíšem. Jediné čo teraz ľutujem je, že som s liečbou nezačal už skôr. Mohol som si zachrániť viacej vlasov. Ale čo už, veď učíme sa na vlastných chybách. Toto riešenie je beh na dlhú trať, ale ako jediné Vám v cieli prinesie zdravšie a pevnejšie vlasy! 
    
 4. Pôjdem na transplantáciu vlasov. Transplantácia vlasov je zákrok, pri ktorom Vám vlasový chirurg prenesie vlasové folikuly zo zadnej časti hlavy na miesta s rednúcimi vlasmi alebo na plešinu. Seriózne som rozmýšľal aj o tomto riešení, no nakoniec som sa rozhodol transplantáciu zatiaľ nepodstúpiť. Transplantované vlasy začnú síce rásť na novom mieste, ale tie ostatné vypadávajú ďalej. Napriek tomu sa v rukách skúseného vlasového chirurga dajú transplantáciou dosiahnuť perfektné výsledky. Toto riešenie je pomerne rýchle a relatívne bezproblémové a je určené najmä pre ľudí, ktorý sú už dlhodobo v pokročilom štádiu vypadávania vlasov.

 
Nech je už Vaše rozhodnutie pri výbere riešenia akékoľvek, vždy si vytýčte cieľ, ktorý chcete s vlasmi dosiahnuť a navrhnite si plán ďalšieho postupu. Takto budete zakaždým vedieť čo, kedy a prečo robíte a budete sa môcť psychicky odpútať od svojho problému s vypadávaním vlasov. 

 
Na záver

Pokúste sa vyrovnať s tým, že Vám vypadávajú vlasy. Dal som Vám 3 rady, ktoré pomohli mne a pomôžu aj Vám.

Rozhodnite sa, čo budete s vypadávaním vlasov ďalej robiť. Máte 4 možnosti. Že ktorá je najlepšia? Záleží len na Vás aký cieľ si vyberiete. Jednotlivé riešenia môžete aj kombinovať. Napríklad počas liečby môžete riedke vlasy maskovať zahusťovačom vlasov. Alebo po transplantácii vlasov môžete začať so synergickou liečbou vypadávania vlasov.

Ja som sa rozhodol udržať si svoje vlasy na hlave tak dlho ako to len pôjde. Preto využívam synergickú liečbu a zatiaľ som s výsledkami liečby spokojný. Ak idem na nejakú spoločenskú akciu ako svadba, stretávka alebo pohovor, tak použijem zahusťovač vlasov. Ak vždy dobre vyzeráte, nikdy tým nič nepokazíte.

Moje Vlasy .sk