Príčina vypadávania vlasov

Poznáme niekoľko faktorov, ktoré spôsobujú zmenu prirodzeného rastového cyklu vlasov a vyvolávajú vypadávanie vlasov, pričom môže ísť o dočasnú alebo trvalú stratu vlasov.

Medzi tieto faktory patria:

  • genetická predispozícia pre vypadávanie vlasov
  • narušené hormonálne hladiny v tele
  • choroby štítnej žľazy, choroby obličiek alebo kožné choroby
  • skryté zápaly v tele
  • dlhodobé alebo nárazové vystavenie sa stresu alebo prežitie traumy
  • zlá životospráva a nezdravý životný štýl
  • užívanie niektorých liekov
  • vystavenie sa chemikáliám alebo radiácii
  • podstúpenie chemoterapie

 
Vypadávanie vlasov alebo rednutie vlasov je vo väčšine prípadov vyvolané ochorením - androgénová alopécia (alopecia androgenetica). Toto ochorenie je tiež známe ako vzorová strata vlasov alebo vzorová plešatosť. Ako “vzorové” sa ochorenie označuje preto, lebo vypadávanie vlasov postupuje predvídateľne a kopíruje už známu schému  – vzor postupu vypadávania vlasov (Norwoodova stupnica u mužov, Ludwigova stupnica u žien).

Za hlavnú príčinu androgénovej alopécie u mužov aj u žien vedci a lekári označujú nadmerné množstvo hormónu dihydrotestosterón (DHT) v tele a v pokožke hlavy.

Iné hormóny, ktoré môžu mať významný vplyv pri vypadávaní vlasov sú androsténdión a DHEA (najmä u žien). Oba hormóny sú súčasťou skupiny hormonálnych procesov, ktoré môžu následne vyvolať zvýšenie DHT za pomoci viacerých enzýmov.

Hormón DHT je vysoko aktívna forma hormónu testosterón (T), čo je mužský pohlavný hormón, ktorý má vplyv na mnoho aspektov mužského správania ako napríklad sexuálna aktivita, agresivita, libido. Odhaduje sa, že DHT je 5 až 10-krát účinnejší ako testosterón.

Testosterón je v malej miere prítomný aj v ženskom tele. Muži síce produkujú o 40-60% viac testosterónu ako ženy, no ženy sú oveľa citlivejšie na zmenu hladiny tohto hormónu v tele.

DHT je prirodzene vyskytujúci sa hormón, ktorý napomáha pri sexuálnom vývoji mužov počas prenatálneho obdobia a počas puberty. Hormón DHT je androgén, ktorý u mužov stimuluje a riadi vývoj a zachovanie typických mužských znakov. Tvorí sa v prostate, nadobličkách a v pokožke hlavy.

DHT sa vytvára z testosterónu pomocou dvoch enzýmov: 

  1. izoenzým 5-alfa reduktáza typ 1
  2. izoenzým 5-alfa reduktáza typ 2

 
Izoenzým 5-alfa reduktázy (5AR)
typu 1 je v pokožke hlavy prítomný v oveľa väčšej miere ako typ 2. Pomocou immunostainingových techník vedci zistili, že Typ 1 je v značnej miere obsiahnutý v tukových žľazách, kým dôležitý Typ 2 je prítomný priamo v dermálnej papile.

Príčina vypadávania vlasovNa hladinu hormónu DHT v tele sú veľmi citlivé androgénové receptory vo vlasových folikuloch. Pri vypadávaní vlasov sa DHT začne správať k našim vlasovým folikulom akoby to boli cudzie telesá, ktoré prenikli do tela. Podobne ako pri odozve imunitného systému, DHT začne pomaly útočiť a vyraďovať vlasové folikuly z činnosti. V tomto období zvyčajne dochádza k zvýšenej produkcii vlasového mazu. 

Počas ďalších rastových cyklov sa vlasové folikuly zmenšujú a produkované vlasy sa stenšujú a skracujú. Zo zmenšených folikulov vyrastajú tenké vlásky, ktoré zakrátko vypadnú. Vlasy sa stávajú jemnejšími a tenšími až pokým nie sú príliš jemné na to aby prežili. Keďže vlasové folikuly majú kratší rastový cyklus, viac vlasov nám vypadne ako opäť narastie.

V konečnej fáze je vlasový folikul natoľko zdegenerovaný, že už nedokáže vyprodukovať ani tenký bezfarebný chĺpok. Niektoré folikuly postupne odumrú, ale väčšina sa jednoducho zmenší do rozmeru aké boli keď sme sa narodili.

Celý proces stenšovania a vypadávania vlasov prebieha asi takto: 

  1. Testosterón (T) sa pomocou izoenzýmu 5-alfa reduktázy Typu 1 a 2 mení na vysokoaktívny dihydrotestosterón (DHT).
  2. DHT sa naviaže na androgénové receptory vo vlasových folikuloch.
  3. Pôsobením DHT dochádza k zmenšovaniu vlasových folikulov, vlasy sa stenšujú a vypadávajú.
  4. Zmenšený vlasový folikul dočasne znefunkčnie alebo celkom odumrie a dochádza k zastaveniu produkcie vlasov.

  
Zmenšovanie vlasových folikulov vplyvom DHT

Zmenšovanie vlasových folikulov vplyvom DHT

 
Premenu testosterónu na DHT je možné spomaliť až zastaviť užívaním látok, ktoré nazývame DHT inhibítory, tiež známe ako antiandrogény alebo alfa blokátory. DHT inhibítory zabraňujú premene testosterónu na DHT, čím v tele opäť vyrovnajú hormonálne hladiny.

Proces obnovy rastu vlasov sa dá posilniť a urýchliť užívaním vazodilátorov na prekrvenie pokožky hlavy a ošetrovaním sa laserovým svetlom pre stimuláciu vlasových folikulov.

Takouto komplexnou liečbou sa postupne obnovujú zmenšené vlasové folikuly, predlžuje sa rastový cyklus vlasov, vlasy prestávajú vypadávavať a naberajú na objeme. Taktiež sa objaví rast nových vlasov na niektorých miestach, kde predtým vlasy vypadli a už viac nenarástli.

Moje Vlasy .sk