Stratil som vlasy po psychickom kolapse

Ako začať s liečbou vypadávania vlasov? Hormonálna liečba: DHT inhibítory (saw palmetto extrakt, finasterid, dutasterid), prekrvenie pokožky hlavy: vazodilátory (minoxidil, aminexil), fotobiostimulácia: laserové svetlo
(laserové biostimulátory HairMAX a X5 Hair Laser)

Stratil som vlasy po psychickom kolapse

Poslaťod presovcan0000 » Sob Nov 19, 2022 9:14 pm

Zdravím. Na začiatok uvediem, že neplešatiem, ani v rodine to nemáme. Otec ma po 60tke a vlasov ma všade na hlave.
Začiatkom roka ma nechala frajerka po 6rokoch, veľmi extremným a drsným spôsobom. V júni som zistil že mi vypadli vlasy vzadu na temene. cca 2*3cm. na fotke.
Bol som v auguste u kožnej odporučila mi zinok, selen a nejaký methionini. tak som to začal brať. Každý večer. sem tam som vynechal. dnes som vzal posledný methionini 60ty kus.
v septembri a októbri som sa dozvedel nejaké nové informácie ohľadom rozchodu, ktoré ma pravdu poviem, psychický položili. Nevedel som sa sústrediť, pracovať, vkuse som nad tým premýšľal, mal som až závrate z toho, no a začali mi vypadávať vlasy aj z bokov aj zo všadiaľ. Mám pocit že som stratil v posledných týždnoch tak 60-70% vlasov.
Ešte v auguste som mal v podstate až na tú malú plešinku vzadu ešte všetko ok, nie na 100% ale dalo sa, posielam fotku z konca augusta, kde som mal pekné vlasy aj z boku. No o mesiac neskor už som tam mal akoby "diery" . A teraz mam také riedke vlasy že si vidím pokožku hlavy cez vlasy, a keď sa dotknem hlavy, mám pocit že sa dotýkam priamo lebky.
ešte teraz mam v sprche kopec vlasov po mne.

Myslite si že za tým vypadavaním je ten extremný stres, alebo tie doplnky, methionini, zinok, selen, rybí olej? Alebo plešatejem? Takto to je? z mesiaca na mesiac?

Čítal som viacero článkov o tom minoxidil, ale všetko sú na ten istý spôsob že, ak chlap plešateje a začne užívať minoxidil tak mu začnú rasť vlasy, no po roku stratí účinok a vráti sa k plešateniu. Lenže ja si myslím že neplešatejem,čiže mi to vychádza, že ak začnem brať minoxidil tak po vysadení alebo strate účinku, by som o vlasy nemal ďalej prichádzať z dôvodu plešatenia keďže neplešatejem.

Čo si o tom myslíte? Ďakujem.
Prílohy
1668879534647-min-min.jpg
1668879534647-min-min.jpg (231.4 KiB) Zobrazené 33 krát
1668884582788-min-min-min.jpg
1668884582788-min-min-min.jpg (241.31 KiB) Zobrazené 33 krát
1668879534616-min-min.jpg
1668879534616-min-min.jpg (245.09 KiB) Zobrazené 33 krát
presovcan0000

Re: Stratil som vlasy po psychickom kolapse

Poslaťod tomas » Uto Nov 22, 2022 4:03 pm

presovcan0000 píše:Myslite si že za tým vypadavaním je ten extremný stres, alebo tie doplnky, methionini, zinok, selen, rybí olej? Alebo plešatejem? Takto to je? z mesiaca na mesiac?

Rozchody sú raz také a najmä vtedy, keď to človek nečaká... Stres vo všeobecnosti má za následok difúzne vypadávanie vlasov, to jest po celom povrchu hlavy. Počas psychického vypätia sa najmä v sprche objavuje niekoľko desiatok vypadaných vlasov, ktoré sú hrubé a pevné. Vypadávanie vlasov v dôsledku stresu má za následok celkové preriedenie vlasov a dočasnú stratu hustoty, bez tvorby bezvlasých miest.

Uvedené výživové doplnky určite nezapríčinili takéto vypadávanie vlasov. Metionín je navyše esenciálna aminokyselina dôležitá pre správne fungovanie metabolizmu v tele. Iné lieky (aj na iné ochorenia) neužívate?

Strata vlasov nad krkom, v okolí uší alebo tvorba kruhovitých bezvlasých miest môžu znamenať viacero diagnóz. Pokožka sa v týchto oblastiach javí normálna? Bez farebných zmien, opuchov, vyrážok, zatvrdnutí a podobne? Pri dotyku je pokožka bolestivá? Aj ste boli na nejakých základných dermatologických vyšetreniach?

S minoxidilom a vôbec s liečbou by som počkal, kým sa nezistí príčina straty vlasov.

Inak, vďaka za fotky aj s vyznačenými miestami. Omnoho ľahšie sa hľadá príčina, keď to človek vidí.
tomas
Site Admin

Poslaťod presovcan0000 » Štv Nov 24, 2022 10:13 pm

Ďakujem za odpoveď.
V sprche sú vlasy, posielam foto, i keď není pekná na oko.
Neužívam žiadne lieky, nemám žiadne choroby, nepijem, nefajčím, úplne zdravý človek.

Pokožka je normálna, bez farebných zmien, bez opuchov, žiadne vyrážky, žiadne zatvrdnutia, ani lupiny nemám (používam head&shoulders šampon), nič nebolí ani na dotyk, všetko 100%
Bol som na kožnej ako som spomínal, do správy napísala iba alopecia areata tuším takto to bolo. čo je asi len lokálne vypadnutie vlasov, čiže nič špeciálne. Ani som nikdy nemal žiadne kožné choroby.
na fotkách som týždeň po ostrihaní, keď mam dlhšie vlasy tak tie prázdne miesta z bokov, veľmi vidno :?

Info z internetu mam takú, že vlasy časom dorastú. 6 a viac mesiacov? Na tých prvých fotkach nevidno, ale ten pocit že si chytím do ruky vlasy a mam ich v prstoch zopár, aj pri sprchovaní, keď umývam vlasy, cítim že tam nič nieje ...

Ako som spomínal, plešatenie to nebude, tak či tie výživové doplnky na plešatenie majú u mňa zmysel, či?

Nikdy som nebol lebo som to nepotreboval ale priznám , že asi pôjdem ku psychiatričke, a časom snaď sa dajú vlasy do pôvodneho stavu keď budem ok. lebo stále niesom v pohode.
Prílohy
1669226928009-min.jpg
1669226928009-min.jpg (224.71 KiB) Zobrazené 28 krát
1668885556244-min.jpg
1668885556244-min.jpg (151.27 KiB) Zobrazené 28 krát
1668885556235-min-min.jpg
1668885556235-min-min.jpg (177.51 KiB) Zobrazené 28 krát
presovcan0000

Poslaťod tomas » Pon Nov 28, 2022 10:20 am

presovcan0000 píše:Bol som na kožnej ako som spomínal, do správy napísala iba alopecia areata. Info z internetu mam takú, že vlasy časom dorastú. 6 a viac mesiacov? ... Nikdy som nebol lebo som to nepotreboval ale priznám , že asi pôjdem ku psychiatričke, a časom snaď sa dajú vlasy do pôvodneho stavu keď budem ok. lebo stále niesom v pohode.

Alopecia areata neničí vlasové folikuly a aj pri dlhodobom priebehu ochorenia si folikuly ešte mnoho rokov zachovávajú schopnosť produkovať vlasy. Pri alopécii areata sa striedajú obdobia s ložiskovým vypadávaním vlasov a obdobia s normálnym rastom vlasov. Žiaľ, alopecia areata je ochorenie, ktorého liečba je dosť komplikovaná, lebo podľa lekárskych štúdii sú výsledky a efektívnosť rôznych liečebných metód málo uspokojivé. Kortikosteroidy sú len málo účinné. Fotochemoterapia je úspešná u 60 až 65% prípadov, ale po ukončení liečby veľmi často dôjde k relapsu ochorenia. Isté úspechy boli dosiahnuté pri použití 5%-ného minoxidilu. Asi najlepšie výsledky lekári dosiahli "kontaktnou imunoterapiou", ktorá významnejšie pomohla 50 až 60% pacientov. Kontaktná imunoterapia sa však neposkytuje vo všetkých medicínskych zariadeniach. Navyše počas liečby kontaktnou imunoterapiou dochádza k nežiadúcim účinkom ako lymfadenopatia alebo dermatitída. Lekári píšu, že niekedy je najlepšie nechať pacienta bez akejkoľvek liečby a poskytnúť mu len konzultácie.

V lekárskych kruhoch sa hovorí, že pôvod ochorenia alopecia areata súvisí so stresom a ťažkými životnými situáciami. Toto by zodpovedalo tomu, čím si práve v živote prechádzate. Klinickou štúdiou sa túto hypotézu nepodarilo jednoznačne dokázať. Prvý výskyt ochorenia sa objavuje v situáciách kedy má človek ťažkosti s identifikáciou a vyjadrením svojich vnútorných emócii. U týchto ľudí a tiež u ľudí s úzkostnými stavmi a zvýšeným vnímaním stresu dochádza k opakovanému prejavu alopecie areata. Takže návšteva psychológa nemusí byť zlý nápad a môže Vám pomôcť aj na dermatologický problém. Pri alopécii areata boli zaznamenané individuálne úspechy pacientov pomocou psychoterapie alebo antidepresív. Psychológ môže predpísať antidepresívum s liečivom "imipramín" alebo "SSRI" (selektívne inhibítory spätného vychytávania serotonínu) a to aj bez prejavov depresie u pacienta.

presovcan0000 píše:Ako som spomínal, plešatenie to nebude, tak či tie výživové doplnky na plešatenie majú u mňa zmysel, či?

Pri ochorení alopecia areata nemá zmysel užívať uvedené výživové doplnky proti vypadávaniu vlasov. Jediný doplnok, ktorý môže pomôcť je vitamín D.
tomas
Site Admin

Poslaťod presovcan0000 » Str Nov 30, 2022 9:17 pm

Ďakujem za pekné odpovede.
A tie veci ako saw palmento, alebo podobne veci?
vitam D3 mam dokonca so sebou.
presovcan0000

Poslaťod tomas » Pon Dec 05, 2022 8:34 am

presovcan0000 píše:A tie veci ako saw palmento, alebo podobne veci?

Prípravky proti vypadávaniu vlasov vplyvom androgénovej alopécie by som zatiaľ nenasadzoval. Je potrebné najskôr vyriešiť ochorenie alopecia areata. Uvidíte ako sa obnoví rast vlasov po odoznení alopecie areata. Možno nebudete potrebovať žiaden prípravok. Ak by ste si po úplnom vyliečení alopecia areata všimli, že sa vo vlasoch objavujú príznaky klasickej mužskej plešatosti (ztenšené vlasy, kúty, preriedenie vlasov ofiny a podobne), potom môžete nasadiť DHT inhibítor (Saw Palmetto extrakt). Prípravky majú potom aj oveľa vyššiu efektívnosť, keď sa bojuje len proti jednej diagnóze (AA). Najskôr je však potrebné eliminovať ochorenie alopecia areata.
tomas
Site Admin

Späť na Liečba vypadávania vlasov: prípravky, lieky, prístroje

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť