Vypadávanie vlasov u mužov

Vlasové folikuly u väčšiny mužov začnú v určitom bode počas života muža reagovať na zvýšenú hladinu DHT v tele. U niekoho môže vypadávanie vlasov začať už vo veku 16 až 23 rokov. Tým šťastnejším začnú vlasy vypadávať vo veku 30 až 35 rokov. Niektorí muži však zaznamenajú vypadávanie vlasov až po 50-ke alebo aj oveľa neskôr.

Rýchlosť vypadávania vlasov pri androgénovej alopécii sa odvíja najmä od genetickej predispozície pre vypadávanie vlasov a od hladiny DHT vo vlasových folikuloch.

Ak máte v rodine niekoho komu vypadávajú vlasy, tak je silný predpoklad, že Vám budú vlasy vypadávať podobným spôsobom a s približne rovnakou intenzitou. Tento člen rodiny môže byť tak z otcovej ako aj z matkinej strany. Nemusí to byť priamy príbuzný, môže to byť napríklad aj brat Vašej starej matky.

Množstvo vyprodukovaného hormónu DHT v tele výrazne ovplyvňuje rýchlosť vypadávania vlasov. Ak sa množstvo DHT dostane nad prah citlivosti našich androgénových receptorov, vlasy nám začnú vypadávať. Čím viac DHT telo vyprodukuje, tým rýchlejšie sa vlasy stenšujú a vypadávajú.

Mužom začnú vlasy vypadávať najskôr po bokoch hlavy a tvoria sa im kúty. Kúty sa neustále zväčšujú a dochádza k preriedeniu vlasov v oblasti ofiny. Toto štádium môže byť sprevádzané vypadávaním vlasov vzadu na hlave v oblasti vertexu. Postupom času sa ložiská vypadávania vlasov zväčšujú.

Vlasy, ktoré pokrývajú boky a zadnú dolnú časť hlavy (typický tvar podkovy) sú spravidla odolné voči pôsobeniu DHT počas celého života muža. Preto väčšina mužov v týchto miestach vlasy nestráca.

Najčastejší postup vypadávania vlasov u mužov znázorňuje Norwoodova stupnica.

Norwoodova stupnica vypadávania vlasov u mužov

Moje Vlasy .sk