Odporúčaná liečba pre ženy

Dnes je už aj vedecky dokázané, že husté a zdravé vlasy človeku zvyšujú sebavedomie a pre ženy sú zdrojom psychickej vyrovnanosti.

Bohužiaľ nie každej žene je dopriate, aby mala krásne a husté vlasy počas celého života. Do veku 40 rokov trpí viditeľnou stratou vlasov až 40% žien. Podobne ako u mužov, aj u Vás milé dámy je príčina vypadávania vlasov spojená s genetickou predispozíciou a hladinami hormónov v tele, hormonálnymi zmenami (napr. pri menopauze), prítomnosťou zápalov alebo rôznych ochorení v tele, ale tiež kombináciou stresu a nevyváženej stravy.

Ak máte od narodenia tenké alebo riedke vlasy, máte to tak nastavené vo svojom genotype. Nedá sa to zmeniť žiadnym súčasným liekom na svete. Ak Vám však vlasy začali rednúť a vypadávať neskôr (napr. okolo 30-ky), je možné vypadávanie vlasov spomaliť, zastaviť, prípadne rast vlasov obnoviť.

Aby bola liečba úspešná, musíte vedieť ktoré prípravky, lieky a prístroje Vám skutočne pomôžu a ako ich treba užívať.

Na rozdiel od liečby mužského vypadávania vlasov, odporúčaná liečba ženského vypadávania vlasov zostáva rovnaká bez ohľadu na Váš súčasný stav vlasov.

V nasledujúcej tabuľke nájdete optimálne nastavenie liečby vypadávania vlasov pre ženy, ktoré trpia androgénovou alopéciou (alopecia androgenetica). Nastavená liečba v tabuľke kombinuje výsledky klinických štúdií, odporúčania farmaceutických spoločností a osobné skúsenosti pacientok.

Súčasný stav vlasov
podľa Ludwigovej stupnice

Odporúčaná liečba a dávkovanie
Liečba - ženy
Saw Palmetto Extrakt 320mg

Každý deň 1 tableta (resp. 2 tablety po 160mg) po jedle, zapiť tekutinou

Šampón s DHT inhibítorom
2-4ml aspoň 3x za týždeň

Minoxidil 2% alebo 5%
Každý deň 2x naniesť 1 ml lieku

Laserový biostimulátor 670nm
3x za týždeň každý druhý deň,
10 až 15 minút na jedno ošetrenie

Liečba - ženy


Saw Palmetto Extrakt 320mg

Každý deň 1 tableta (resp. 2 tablety po 160mg) po jedle, zapiť tekutinou

Šampón s DHT inhibítorom

2-4ml aspoň 3x za týždeň

Minoxidil 2% alebo 5%
Každý deň 2x naniesť 1 ml lieku

Laserový stimulátor 670nm
3x za týždeň každý druhý deň,
10 až 15 minút na jedno ošetrenie

Po absolvovaní 9-mesačnej liečby:

FUT/FUE transplantácia vlasov ihlou
Zahustenie vlasov podľa potreby

Určite sa teraz pýtate: „Ktorý minoxidil mám teda užívať – 2%-ný či 5%-ný?“.

Výsledky klinických štúdií jednoznačne preukázali prevahu 5%-ného minoxidilu. Pacientom, ktorí užívali 5%-ný minoxidil narástlo až o 45% vlasov viac ako pacientom, ktorí užívali len 2%-ný minoxidil. Avšak, ak sa 5%-ný minoxidil dostane na inú ako ovlasenú časť pokožky hlavy môže u niektorých žien vyvolať rast ochlpenia v kontaktnom mieste. Preto smú 5%-ný minoxidil užívať len muži.

Americkí dermatológovia napriek tomu odporúčajú užívať 5%-ný minoxidil aj ženám. Problém s ochlpením sa u žien vyskytuje len zriedka a po vysadení lieku pominie. Pokiaľ si dáte pozor aby sa Vám 5%-ný minoxidil dostal len tam kam má, budete s výsledkami liečby veľmi spokojná.
DÔLEŽITÉ informácie a upozornenia

Odporúčanú liečbu dodržiavajte po dobu 6 až 9 mesiacov!

Po 9 mesiacoch liečby a dosiahnutia požadovaných výsledkov, prejdite na udržiavaciu liečbu len samotným laserovým stimulátorom. Vlasy a ich kvalitu si pozorne sledujte. Po 3 mesiacoch liečbu opakujte. Ak máte pocit, že Vám vlasy po vysadení liekov začali opäť vypadávať alebo sa stenšovať, liečbu zopakujte ihneď.

Prvé výsledky liečby zbadáte najskôr za 4 až 6 mesiacov. Náznaky zlepšenia môžete pozorovať už po 3-4 mesiacoch liečby.

Prvé 2 mesiace liečby užívajte aj komplexné vlasové vitamíny. Týmto svojmu telu umožníte naplno využívať synergický potenciál liečby.

Prvý 1 až 2 mesiace sa Vám môže zdať, že Vám vlasy vypadávajú ešte viac ako pred liečbou. Je to normálna reakcia na akúkoľvek liečbu, resp. podráždenie pokožky hlavy. Pokožka hlavy si drží aj telogénové vlasy po dobu 2 až 4 mesiacov. Telogénový vlas je vlas v oddychovej fáze, ktorý už nerastie, ale ostáva istý čas v pokožke zatiaľ, čo sa vlasový folikul pripravuje na produkciu nového vlasu.

Človek stratí za deň asi 50 až 100 takýchto vlasov pri česaní alebo umývaní vlasov. Pri aplikácii rôznych prípravkov a liekov, t.j. keď pokožku fyzicky aj chemicky podráždite, vypadne týchto vlasov viac. Je to prirodzené pri každej liečbe vypadávania vlasov. Týka sa to aj liekov užívaných perorálne, nielen dermálnych roztokov alebo šampónov.

Ak Vám po absolvovaní 9-mesačnej liečby stále ostávajú lysé miesta (pri LW II, III a IIIA), poraďte sa s vlasovým chirurgom o zahustení vlasov transplantáciou metódou „ihla“. Ak vlasový chirurg vyhodnotí Vaše vlasy ako nevhodné na transplantáciu, naďalej dodržujte odporúčanú liečbu.

Pred začatím liečby sa poraďte so svojim ošetrujúcim lekárom, prípadne vlasovým chirurgom. Lekár Vás môže poslať na niekoľko odborných vyšetrení pre určenie správnej diagnózy. Nikdy sa nebojte pýtať lekárov na to, čo Vás zaujíma. Jediná hlúpa otázka je tá, ktorú sa neopýtate.

Moje Vlasy .sk